Úvod arrow Zaujímavosti arrow Nepriateľské pieskoviská

(Ne)priateľské pieskoviská

Parazitálne ochorenia v detskom veku nie sú nezvyčajným stavom. Príznaky ochorenia nemusia byť výraznejšie a liečba väčšinou nie je zložitá.

nepriateľské pieskoviská

MRLA ĽUDSKÁ

Mrle sú drobné červíky, ktoré parazitujú v spodnej časti hrubého čreva. Jediným nositeľom je človek, takže nakaziť sa môžete len od iného infikovaného jedinca. Od nakazeného dieťaťa sa môžu dostať aj na posteľné prádlo, podlahu, odtiaľ na okolité predmety, vajíčka sú prítomné aj v rozvírenom prachu, kde dokážu prežívať až 3 týždne.
Prítomnosť mrlí sa u niektorých detí nijako viditeľne neprejaví, ale mnohé môžu trpieť nechutenstvom, vracaním, hnačkami a bolesťami bruška. Najvýraznejším je však svrbenie v oblasti konečníka a to hlavne v noci alebo nadránom.

Na diagnostiku sa používa tzv. perianálny ster (priesvitná lepiaca páska sa ráno pred umytím nalepí na konečník, potom sa prilepí na sklíčko a pod mikroskopom sa zisťuje prítomnosť vajíčok) Ak sa ich prítomnosť potvrdí na liečbu sa nasadia antiparazitálne prípravky.

ŠKVARKY (HLÍSTY)

Škvarky sú parazity stavovcov, hlavne cicavcov. Deti dostávajú škvarky v dôsledku cmúľania a oblizovania predmetov, alebo zjedením jedla, ktoré bolo kontaminované vajíčkami. Keď dieťa zje vajíčko škvarky, larvy sa prevŕtajú cez žalúdočnú stenu do krvných vlásočníc až sa dostanú do rôznych orgánov. Škvarky potom môžu v organizme žiť až 1 rok.

Ochorenie prebieha v dvoch fázach:

  1. PĽÚCNA fáza - larvy parazitujú v prieduškách a spôsobujú suchý, dráždivý kašeľ, dieťa je unavené a niekedy pociťuje tlak na hrudníku.
  2. ČREVNÁ fáza – môžu byť prítomné bolesť brucha, ktoré sú lokalizované v oblasti pupka, alebo v oblasti slepého čreva. Dieťa neprospieva, nechutí mu jesť, má pocit na vracanie, hnačky.

Tak ako pri iných parazitoch lekár dieťaťu naordinuje antiparazitálne prípravky.

LAMBLIA ČREVNÁ

Je to infekcia tenkého čreva spôsobená jednobunkovým parazitom GIARDIA LAMBLIA. Do tela sa dostane po požití kontaminovanej stravy, vody, piesku, hliny, trávy... Toto ochorenie nie je zriedkavé a postihuje najmä deti predškolského veku. Približne dve tretiny detí nemá nijaké príznaky. Ak sa objavia, je to zvyčajne jeden až tri dni potom, ako parazit vnikol do tela. Nasledujú drastické záchvaty, hnačky s vetrami, veľmi bledá, sparená, nepríjemne zapáchajúca stolica, opuchnutie brucha, kŕče, napínanie na vracanie.
K liečbe sú často nasadzované antibiotiká a ako pri iných parazitoch antiparazitálne lieky.

TOXOKARÓZA

Jedno z najčastejších parazitných ochorení človeka. Jej pôvodcom je škvarka psia alebo mačacia a za určitých podmienok je prenosná aj na človeka. Do tráviaceho traktu sa dostanú pojedaním piesku, hliny, trávy... Larva sa z vajíčka uvoľní priamo v tele a krvou môže voľne cirkulovať do jednotlivých orgánov – čriev, pečene, obličiek, pľúc, známa je tiež očná forma tohto ochorenia. Je to pomerne vážne ochorenie. Priebeh choroby je spravidla nenápadný. Dieťa sa sťažuje na bolesti brucha, má hnačky ale inak sa nedá nič zvláštne zaregistrovať. Lieči sa opäť antiparazitálnymi liekmi.

TOXOPLAZMÓZA

Parazit toxoplazma gendi vyvoláva ochorenie toxoplazmóza. Zdrojom nákazy je mačací trus. Ochorenie prebieha zväčša bezpríznakovo a prejaví sa až v dospelosti vo forme uzlinových očných, mozgových a gynekologických problémov.

PREVENCIA

  1. Dodržujte hygienu !!!!!!
  2. Keď sa dieťa hrá na piesku nedovoľte mu, aby piesok a rôzne predmety dávalo do úst!
  3. Strihajte deťom nechty! Práve tam sa totiž nachádzajú zárodky parazitov!
  4. Čerstvú zeleninu a šaláty pred použitím poriadne umyte!
  5. Ak máte doma psa alebo mačku pravidelne navštevujte veterinára!

Nezabudnite, že parazitické zárodky potrebujú k svojmu životu kyslík. O jeho nedostatok ich pripravíte pravidelným prevracaním a kyprením piesku. Domáce pieskovisko môžete prelievať Savom. Ak máte pocit, že to "vaše" ihrisko, či pieskovisko nie je v poriadku, môžete sa písomne alebo ústne obrátiť na najbližší REGIONÁLNY ÚRAD VEREJNÉHO ZDRAVOTNÍCTVA. Do 30 dní sa musia vyjadriť.

Bakteriálne znečistenie pieskovísk na jednej strane nemožno bagatelizovať, ale na strane druhej ani zveličovať. Veľmi dôležitá je zdravotná osveta rodičov a vychovávateľov, ktorí by nemali nechávať deti na pieskoviskách bez dozoru a vychovávali ich k základným zásadám osobnej hygieny.

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >
Infolinka
Infolinka: 0948 527 183
Po-Pia, 9.00-17.00 hod.
Ďalšia ponuka
Stiahnite si
Zaujímavosti
Fotogaléria
Videogaléria
Návštevná kniha
Najnovšie aktuality
Kto má dnes sviatok?
Štvrtok, 25. apríl 2024

Dnes má meniny
Marek
Zajtra má meniny
Jaroslava
dbart © 2024 :: Detské centrum Hviezdica Nitra :: webmail